poniedziałek, października 23, 2006

Kalkulatorek natłoków ;)

Excelowy kalkulatorek nieśmiertelnych natłoków - brak ostatniego etapu obliczeń (wyznaczenia ilości kolizji w czasie). Obliczenie dość proste - przy wyniku 32% = 32 razy na 100 prób wypada nam kolizja.

natlok.zip

Podstawy Mikroelektroniki - materiały

MIDE-51 - środowisko programistyczne
Strona programu
Paczka z kodem źródłowym z laboratorium

Wykłady audio

Nagrania z wykładów 21 i 22 października 2006.

Podstawy mikroelektroniki - 15 MB
Programowanie obiektowe - 21 MB
Systemy multimedialne cz. 1 - 12 MB
Systemy multimedialne cz. 2 - 6 MB

wtorek, października 17, 2006

EasyEclipse

Tym, którzy już troszkę pokopali w Eclipse i pokrewnych polecam dystrybucje naszego ulubionego IDE pod nazwą EasyEclipse. Niezmiernie ciekawe to narzędzie, wyspecjalizowane w określonych celach (Desktop, EE, Web). Polecam ściągnięcie odpowiedniej dystrybucji i popróbowanie swoich sił.

czwartek, października 12, 2006

środa, października 11, 2006

Podstawy Eclipse

1. Przydatne linki



Pobierz J2SE 1.5.0
Dokumentacja JDK 1.5.0
Pobierz Eclipse
Pluginy dla Eclipse
Pełna pomoc dla Eclipse 3.2
Podstawowe informacje na Wikipedii
Eclipse Review

Jeżeli mamy zainstalowaną już wirtualną maszynę Java to jej wersję możemy sprawdzić przez wydanie w terminalu komendy java -version

java -version
java version "1.5.0_08"
Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build 1.5.0_08-b03)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.5.0_08-b03, mixed mode, sharing)


Jeśli JRE nie jest zainstalowane otrzymany komunikat będzie wyglądał podobnie do tego (wersja dla windows):

$ java -version
Nazwa 'java' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne,
program wykonywalny lub plik wsadowy.


Należy wówczas zainstalować JRE lub najlepiej cały pakiet JDK.

2. Eclipse - co to takiego?



Eclipse to platforma, służąca do tworzenia różnych środowisk programistycznych (IDE) wspomagających procesy wytwarzania oprogramowania. Sama platforma nie dostarcza żadnych narzędzi do projektowania i tworzenia aplikacji. Funkcjonalność ta jest dostarczana przez wtyczki (plugins). Wtyczki te są automatycznie rozpoznawane i instalowane po umieszczeniu ich w folderze plugins w katalogu gdzie zainstalowane jest Eclipse. Eclipse standardowo jest prekonfigurowane do pracy jako środowisko programistyczne dla języka Java, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować je do innych języków programowania, takich jak PHP, C/C++, Perl czy Python.

3. Instalacja i konfiguracja środowiska Eclipse



Odpowiednią paczkę dla naszego systemu operacyjnego można pobrać tutaj.

Po rozpakowaniu archiwum otrzymujemy katalog eclipse, który można skopiować w dowolne miejsce w naszym systemie.

Środowisko uruchamiamy za pomocą pliku eclipse.exe.

Pierwszą czynnością po uruchomieniu "świeżego" Eclipse jest wskazanie katalogu roboczego - tzw. workspace. Jest to katalog, w którym przechowywane będą pliki tworzonych przez nas projektów oraz pliki konfiguracyjne środowiska.



Po wybraniu odpowiadającego nam katalogu, zobaczymy okienko powitalne Eclipse. Możemy sie tutaj zapoznać z podstawowymi informacjami na temat Eclipse, przejrzeć przykłady użycia (Samples) czy poćwiczyć na tutorialach. Możemy stąd również przejść od razu do IDE klikając ikonę Go to the workbench. Ekran powitalny zminimalizuje się do paska stanu i będziemy mogli do niego powrócić w każdej chwili. W przypadku zamknięcia ekranu Welcome za pomocą krzyżyka na karcie jest on później dostępny w menu Help.



Po zamknięciu ekranu powitalnego znajdziemy się we właściwym środowisku Eclipse. To co widzimy na ekranie to widok perspektywy (perspective). Perspektywa to zestaw okien, poukładanych wewnątrz głównego okna Eclipse w określonym porządku. Pierwszą perspektywą, widoczną po uruchomieniu Eclipse jest Java perspective.



Perspektywy można zmieniać przyciskiem umieszczonym w górnym prawym rogu aplikacji (Open Perspective) lub z menu głównego (Window -> Open Perspective). Na obecnym etapie nie jest nam jednak potrzebna znajomość innych widoków edytora, więc oglądanie pozostałych pozostawiam dociekliwym.

Aby maksymalnie uprościć pracę z Eclipse można zamknąć okienko Outline oraz zminimalizować obszar informacyjny na dole ekranu. Program po tych modyfikacjach powinien wyglądać następująco:



Na ekranie pozostały dwa okna perspektywy Java: Eksplorator pakietów (Package Explorer) oraz okno edytora. Eksplorator pakietów służy do wyświetlania i szybkiego dostępu do plików, pakietów, klas i innych elementów wchodzących w skład naszego projektu.

Ponieważ dopiero rozpoczynamy zabawę z Eclipse, nie ma potrzeby zagłębiać się w zaawansowane opcje konfiguracyjne. Jest jednak kilka opcji, które przed rozpoczęciem pisania programów w Javie powinniśmy sprawdzić.


  1. Wybierz z menu głównego Window -> Preferences...

  2. Wybierz Java -> Installed JREs. Wyświetli się lista zainstalowanych środowisk JRE. Proponuję wybrać JRE, które jest zainstalowane w katalogu JDK, ponieważ to z jego użyciem będą uruchamiane przez was programy. W moim przypadku korzystam z JDK w wersji 1.6.0 i wybrałem jako domyślną maszynę wirtualną JRE dodane do tego właśnie JDK.



    Katalog gdzie zainstalowane jest nasze JDK można odnaleźć za pomocą przycisku Search lub Add - w tym drugim przypadku JRE zostanie dodane do listy i będzie można wybrać je jako domyślne.

  3. Wybrać General -> Workspace i zaznaczyć opcję Build automatically.

  4. Wybrać Java -> Build Path i zaznaczyć opcję Project w ramce Source and output folder.

  5. Wybrać Java -> Editor i zaznaczyć opcję Report problems as you type.



4. Pierwszy projekt w Eclipse



Mały disclaimer:

Jeżeli nie rozumiesz pojęć klasa, obiekt, zmienna, nie wiesz do czego służy funkcja main a konstruktor kojarzy Ci się z malarzem trybików do betoniarek, czyli mówiąc krótko, nie wiesz z czym tę całą Javę się je, proponuję Ci zakupić dobrą książkę i poznać podstawy (nie kupuj nic starszego niż 2003). Bez tego będziesz cierpiał katusze i zastanawiał się bez przerwy "co ci kosmici do mnie mówią". Wierz mi, to Ci się opłaci.


Projekt w Eclipse to zestaw plików, które wchodzą w skład naszego programu. Projekt nie jest jednak zamknięty na zewnętrzną ingerencję, wręcz przeciwnie, projekty mogą być łączone i elementy jednych mogą być wielokrotnie wykorzystywane w innych.

Aby utworzyć nowy projekt należy wybrać z menu głównego opcję File -> New... -> Project. Pojawi się kreator nowego projektu. Z listy szablonów projektów wybieramy Java Project i klikamy Next.



W następnym kroku wpisujemy nazwę naszego nowego projektu, która będzie również nazwą katalogu, w którym będą przechowywane nasze pliki źródłowe. Następnie wybieramy Next



Aby dołączyć do naszego projektu standardowe biblioteki JRE należy zaznaczyć w zakładce Order and Export pozycję JRE system library. Następnie klikamy Finish.



Utoworzyliśmy podstawową strukturę naszego projektu. Nie ma w nim jeszcze żadnych plików źródłowych, mamy natomiast dołączone standardowe biblioteki naszego JRE.



Jeżeli popełniliśmy błąd w którymś z kroków tworzenia projektu, lub chcemy dopasować opcje, należy kliknąć prawym klawiszem na nazwie projektu i wybrać opcję Properties.

Kolejnym krokiem w tworzeniu naszego projektu będzie utworzenie pakietu. Pakiet to w rzeczywistości podkatalog w katalogu projektu. Jego głównym zadaniem jest porządkowanie struktury tworzonego programu. Dzięki zastosowaniu pakietów można oddzielić strukturalnie np. część programu odpowiedzialną za prezentację danych od części zarządzającej bazą danych. Nasz program nie będzie oferował tak zaawansowanych funkcji, jednak radzę wyrobić sobie nawyk porządkowania kodu źródłowego w pakietach nawet dla najmniejszej dłubaninki. Docenicie to później, gdy w projekcie pojawi się kilkaset plików źródłowych. Poza tym, umieszczanie plików źródłowych w głównym katalogu projektu jest, zdaje się, niezgodne ze specyfikacją JDK (straszące z każdej strony w dokumentacji API Deprecated na pewno wam o tym przypomni).

Aby utworzyć nowy pakiet należy kliknąć prawym klawiszem na nazwie naszego projektu i wybrać opcję New -> Package. Uruchomi się kreatorek, którego jedynym zadaniem jest zapytanie o nazwę nowotworzonego pakietu. Po jej podaniu należy kliknąć przycisk Finish.

Kolejnym krokiem będzie stworzenie nowej klasy, która będzie zawierała główny kod naszej aplikacji. Kliknij prawym klawiszem na nazwie pakietu i wybierz z menu opcję New -> Class. Pojawi się kreator, w którym należy wpisać nazwę nowo tworzonej klasy. Spośród wielu opcji widocznych w oknie najbardziej nas interesującą jest Which method stubs would you like to create gdzie koniecznie należy zaznaczyć opcję public static void main(String[] args). Spowoduje to automatyczne utworzenie w programie funkcji main.



Okno Eclipse powinno teraz wyglądać tak:



Po lewej stronie w Package Explorer mamy rozwiniętą strukturę naszego programu. Jak łatwo można zauważyć, znajduje się tam utworzony przez nas pakiet nowy_pakiet, który zawiera plik NowaKlasa.java, w którym znajduje się kod naszej klasy NowaKlasa, która to z kolei posiada funkcję main(String[]). Proste prawda?

Program jest już w tej chwili w pełni funkcjonalny, można go skompilować do kodu bajtowego i uruchomić. Co prawda nic się nie wyświetli, ale też nikt nie mówił, że z pomocą trzech kreatorów da się zrobić coś sensownego. Tak więc spróbujmy dodać do naszego programu jakąś funkcjonalność.

5. Pierwszy program w Javie



Mały disclaimer 2:

Przeczytałeś już książkę? Jeśli tak, to ten punkt możesz sobie odpuścić. Mówiłem, że czytanie się opłaca... Jeżeli nie przeczytałeś, to szybciutko biegnij studiować, bo nie wyjaśnię tutaj ani jednej linijki kodu od strony teoretycznej.


Kod naszej aplikacji wpiszemy w edytorze. Na początek zadeklarujemy sobie w naszej klasie trzy zmienne, do tego dopiszemy metodę wykonującą operacje na tych zmiennych, następnie wypełnimy funkcję main, która stworzy nam nowy obiekt naszej klasy i efektownie zakończymy nasz program.

Deklarujemy zmienne:



Jak zapewne zauważyliście, Eclipse automatycznie podkreśla teksty i komendy, które uważa za błędne. Spróbujcie usunąć średnik za deklaracją zmiennej x. Po zatrzymaniu kursora myszy nad czerwonym wężykiem IDE grzecznie powie nam co zepsuliśmy. Miło prawda?

Teraz dopiszmy metodę, która będzie wykonywała jakąś czynność w naszej klasie. Doda ona obie zmienne liczbowe (x i y) a potem wyświetli je w okienku komunikatu.



Metodę tę dodałem na końcu klasy. Nie ma to większego znaczenia, jednak ułatwia czytanie kodu.

Zapewne zauważycie, że w trakcie wpisywania linii JOptionPane.showMessageDialog(null, wynik); podkreśli się nam na czerwono JOptionPane. Spowodowane jest to tym, że w bibliotekach standardowych nie występuje klasa JOptionPane, natomiast my chcemy jej użyć do wyświetlenia komunikatu. Aby tego dokonać należy na początku naszego pliku dodać ręcznie linię import javax.swing.JOptionPane; lub zdać się na Eclipse, kliknąć prawym klawiszem na żaróweczce i kliknąć dwukrotnie opcję Import JOptionPane (javax.swing). Podczas następnej próby wpisania JOptionPane. program automatycznie wyświetli listę dostępnych metod i zmiennych tej klasy.

Na koniec wypełnimy zawartość funkcji main, aby po uruchomieniu program wykonał porządane przez nas funkcje.



Jak widać w funkcji main tworzymy nowy obiekt klasy NowaKlasa o nazwie test, następnie wywołujemy metodę funkcja naszego obiektu z odpowiednimi parametrami oraz wyświetlamy zadeklarowaną wcześniej zmienną lancuch.

Do pełni szczęścia brakuje nam uruchmienia programu. Aby to uczynić wybieramy z menu Run -> Run As -> Java Application. Wyświetli się nam w okienku wynik naszego skomplikowanego dodawania (mam nadzieję, że wiecie dlaczego w takim formacie), natomiast w okienku konsoli wypisany zostanie łańcuch zadeklarowany w zmiennej lancuch. Po tej akcji program zakończy działanie.

6. Podsumowanie



Zaprezentowałem tutaj tylko niezbędne minimum potrzebne do pracy w rozbudowanym środowisku jakim jest Eclipse. Mile widziane będą wszelkie uwagi i propozycje. Do zobaczenia na wykładach i ćwiczeniach. Życzę miłej zabawy z Javą i Eclipse.

poniedziałek, października 09, 2006

Wykłady audio

Nagrania z wykładów 7 i 8 października 2006. Nasze głupie komentarze można sobie powycinać ;)

2006.10.07 - Programowanie obiektowe - wykład, 10 MB

2006.10.07 - Podstawy mikroelektroniki - wykład, 17 MB

2006.10.08 - Systemy informatyczne cz. 1 - wykład, 11 MB

2006.10.08 - Systemy informatyczne cz. 2 - wykład, 2 MB

2006.10.08 - Systemy informatyczne cz. 3 - wykład, 3 MB

Plan zajęć

Oficjalny plan zajęć. W planie wprowadzane są zmiany, zgodnie z życzeniami studentów. Będę wdzięczny za podesłanie ostatecznie ustalonego rozkładu zajęć.

Willkommen!

Na dobry początek: stronka (blog właściwie) ma na celu uprzyjemnienie nauki studentom pierwszego roku uzupełniających studiów magisterskich na kierunku informatyka w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomiczej w Łodzi oddział w Bydgoszczy.

Jako, że chwilowo (szkoła nasza nie potrafi się zdecydować) uczęszczam na zajęcia do grupy 1a (mój własny wybór), materiały i wpisy tutaj będą się odnosiły do wykładów i zajęć tej właśnie grupy. Nie uważam jednak, aby program pozostałych jakoś istotnie się różnił.

Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy. Aby podjąć taką, należy skontaktować się ze mną (patrz prawa kolumna) - wymagane konto na blogspocie oraz ewentualne info co i jak chcesz robić. Z mojej strony udostępniam miejsce na serwerach oraz gwarantuję moderację i zarządzanie treścią tego bloga.

Trochę o mnie: nazywam się Sławek Karwasz, dane kontaktowe są umieszczone w prawej kolumnie. Pracuję jako projektant systemów informatycznych w dużej, bydgoskiej firmie. Zawodowo zajmuję się programowaniem w Javie, C++, PHP, studiuję tajniki UML i systemów MRP/ERP/CRM.

Hobbystycznie zajmuję się tym samym, tylko w domu ;) Poza tym ircuję, gadugaduję, jabberuję i ogólnie komunikuję się ze wszystkimi naokoło. Jestem też użyszkodnikiem linux'a, zwolennikiem opensource i mam alergię na zamknięte formaty.

Wszelkie uwagi i propozycje dotyczące funkcjonowania strony proponuję zgłaszać na e-mail lub w komentarzach do wpisów.

Pozdrawiam i życzę miłej nauki.